Home » Genel » Anti Seo Yapan Kişiyi Tespit Etmek

Anti seo çalışması yapan kişiyi tespit ederek sorunun kaynağını çözebilirsiniz. Bunun birkaç tespit etme yolu vardır. Ancak şuna mutlaka dikkat etmelisiniz ki, sitenize hacklink verilen kaynaklar da büyük ihtimalle başka siteler de olacaktır. Sizin sitenize etik olmayan kelimelerden link verilirken, diğer sitelere faydalı olması düşüncesini uyandırmak için etik kelimelerden link verilir. Bu sayede sizin o site sahibinin anti seo çalışması yaptığını düşünmeniz istenir. Bir hedef şaşırtmadır kanmayınız. Çünkü anti seo çalışması yapan kişi sizin sitenizle kendi sitesini aynı yere ekleyecek kadar saf değildir.

Anti seo çalışmasını yapan kişi, yüksek ihtimal sizin sitenizi eklediği kaynaklara aynı anda diğer rakiplerinin de sitesini ekleyecektir. Eğer sektörel sitelere rastlarsanız, bu kelimelerdeki ilk sayfada yer alan sitelerin seo çalışmasını yapanı bulmaya çalışınız.  Örneğin aynı hacklink kaynağından “x ürünü” kelimesinden rakip bir siteye hacklink varsa, onun altındaki veya üstündeki site büyük ihtimalle bu kişinin seo çalışması yaptığı sitedir. Eğer bu kişinin seo çalışması yaptığı siteyi bulursanız o site sahibini de arayarak seo çalışması yaptırdığı kişiyi öğrenebilirsiniz. Tabi emin olmak için birden fazla kaynağı araştırmanız ve o kişiyi yapanı kesin olarak bulmanızı öneririm. Tabi tüm bu süreçte, tüm yazışma kayıtları, ekran görüntüleri ve telefon konuşma kayıtlarını delil olarak tutun savcılığa bildirdiğinizde kesin bir şekilde işlem yapılabilsin.

Bir diğer yol, eğer Türkçe sitelere hacklink eklendiyse, bu sitelerin sunucu sahipleriyle iletişime geçerek, sunucuya girenlerin ip adreslerini isteyebilirsiniz. Bu ip adresleri üzerinden de anti seo çalışması yapan kişilere ulaşmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir